Українці виграють у Росії мільйони, а чи зможуть вони їх отримати

Українці виграють у Росії мільйони. А чи зможуть вони їх отримати?

Українці виграють у Росії мільйони, а чи зможуть вони їх отримати - INFBusiness

Фото: ДСНС України

Понад 1 150 000 грн за моральну шкоду завинила Російська Федерація українцю, який зазнав катувань, опинившись в окупації. Таке рішення нещодавно ухвалив Придніпровський районний суд Черкас. У сьогоднішній судовій практиці це рішення далеко не перше і, напевне, не останнє. Українці позиваються до держави-агресора і виграють позови на сотні тисяч та мільйони гривень.

Справедливості дотримано, та чи має вона виконавчу перспективу? Своїми думками про це з Коротко про поділилися юристи.

Полон і катування

Подавати індивідуальні претензії до РФ українці почали ще до початку великої війни. Більшість позивачів належали до вимушених переселенців з Донбасу і Криму. У 2022 році через повномасштабне вторгнення з’явилися нові мотиви.

– Я допомагаю людям, які були в російському полоні і перенесли тортури, – каже адвокат Валерій Макеєв із Черкас. – У 2014 році сам пережив сто днів полону, тому знаю, що це таке, не тільки з чужих слів. Зараз маю в роботі кілька кейсів. Справа, про яку ви згадуєте, почалася з випадкового знайомства.

Валерій каже, що відправив свою машину на СТО, а тому викликав таксі. Чоловік, який був за кермом, справив дуже приємне враження, вони розбалакалися. Водій розповів, що родом з Луганщини, мав там міцненьке фермерське господарство. Коли в 2022-му до його містечка вдерлися окупанти, чоловік разом з однодумцями вийшов на мітинг, вимагаючи, щоб російські військові полишили українську територію. А через десять днів усіх активістів переловили і кинули до підвалів МГБ.

– Чоловіка били, двічі ламали йому ребра. Зрештою, закінчивши “виховні дії”, відпустили. Разом з братом він добирався на вільну територію України через Росію, країни Балтії, Польщу, – згадує Макеєв.

Дізнавшись, що розмовляє з адвокатом, який знається на таких історіях, водій висловив бажання подати позов до Російської Федерації в особі її уряду.

– Суму за моральну шкоду, яку мій клієнт поніс через полон і втрату звичного способу життя, ми взяли не “зі стелі”. Провели судову експертизу завданих збитків. Експерт був дуже фаховий – сам визначив розмір компенсації, і суд з тим погодився.

Шанси на виграш – 100%

Адвокат каже, що між судами, що почалися після 2014 року і 2022-го, є відмінність.

– До 2022-го в Києві існувало таке собі посольство РФ, через яке ми робили повідомлення, що слухатиметься така-то справа за таким-то позовом. Після розірвання дипломатичних стосунків фактично припинила свою дію Інструкція про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах. Суди визначилися з практикою так, що повідомлення сторони відповідача відбувається через оголошення на сайті суду. Рішення приймається заочно, якщо немає апеляції – а хотілося б на таку апеляцію з боку Росії подивитися – воно вступає в законну силу.

За наявною практикою, зазначає адвокат, українці вимагають від країни-агресора відшкодування збитків у розмірі від 100 000 гривень до кількох мільйонів. Перша інстанція української Феміди, як правило, погоджується із розмірами виплат, покладаючи на Росію також і відшкодування судових витрат. Хоча бувають винятки.

В одній із справ 2023 року позивачу довелося звертатися в апеляційний суд, бо районний суддя занизив розмір моральної шкоди до 100 000 грн. Друга інстанція підняла його до 500 000 грн.

Так чи інакше, але всі позивачі до Росії однозначно можуть розраховувати на виграш. Що ж чекати далі?

Українці виграють у Росії мільйони, а чи зможуть вони їх отримати - INFBusiness

Українці виграють у Росії мільйони, а чи зможуть вони їх отримати - INFBusiness

Рішення Придніпровського райсуду Черкас про відшкодування збитків, завданих РФ. Скріншот

Ще один державний реєстр

Валерій Макеєв тримається оптимістичної позиції.

– Ми маємо певні перспективи. Після 2024 року звернення були на активи РФ на території України, однак якщо вони були виявлені, то відходили на користь держави. Зараз перше, на що звертаємо увагу, – це заморожені активи агресора за кордоном, на які в певний спосіб можуть бути накладені стягнення. Деталі я не буду розкривати, щоб не зашкодити нашим планам, але оптимістичні сценарії є, і вони можуть бути виконані. Звісно, не просто зараз, але через кілька років, – вважає адвокат.

Тим часом у Верховній Раді до другого читання готується законопроєкт про Державний реєстр осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України. Йдеться про облік громадян, чиє життя і здоров’я зазнали шкоди, тобто також про відшкодування моральних і фізичних страждань. З огляду тексту документа, судові рішення в такому реєстрі не братимуться до уваги.

– Виграних судів багато – і по моральній, і по матеріальній шкоді, – каже приватний виконавець Андрій Авторгов. – По них теоретично може бути відкрите виконавче провадження, але перспектив виконання я наразі не бачу. Є певні складнощі з пошуком, виявленням та реалізацією майна, яке належить РФ. Я думаю, що відшкодування будуть відбуватися централізовано – на державному рівні, а не за принципом виграних позовів.

Отже, треба чекати і стежити за розвитком подій.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *