Валерій Клочок: Твердження про перемогу ультраправих в Європі – це російське ІПСО

Валерій Клочок: Твердження про перемогу ультраправих в Європі – це російська ІПСО

Валерій Клочок: Твердження про перемогу ультраправих в Європі – це російське ІПСО - INFBusiness

Вибори до Європарламенту значно нівелювали прогнози про тотальну перемогу ультраправих і правих рухів. Так, дійсно, вони дещо наростили свої показники, але не критично. Про нинішній стан справ у Європарламенті, його значенні для формування європейської політики і допомоги Україні Коротко про розповів керівник Центру громадської аналітики “Вежа” Валерій Клочок.

Ні про яке домінування ультраправих в Європарламенті мова не йде

– Як ви оцінюєте вибори до Європарламенту – праві не перемогли, але суттєво наростили свої голоси?

– Я вважаю таку постановку питання некоректною. Тому що ультраправі і не могли перемогти, у них не було ніяких перспектив. Фактично праві наростили свої показники лише в декількох країнах. Як буде виглядати ситуація далі, будемо спостерігати, тому що ситуація у Франції, де президент Макрон розпустив парламент через перемогу ультрправого «Національного фронту» на виборах в Європарламент, дійсно залишається інтригою.

– А чому такі неоднозначні показники правих? В Угорщині, Італії вони програли, у Франції, Німеччині, Нідерландах і Австрії – перемогли?

– Це пов’язано з історичними традиціями, політичними розкладами в кожній з цих країн. Але якщо говорити у підсумку про вибори до Європейського парламенту, то він зберіг свою сталість і підтримку Україні. І ні про яке домінування ультраправих чи правих політичних сил в Європейському парламенті мова в принципі йти не може. Партія Орбана «Фідес» в Угорщині взагалі повністю програла на виборах в Європарламент. Тому твердження про перемогу ультраправих в Європі – це російське ІПСО. І недооцінювати роботу російських спецслужб не можна.

– А наскільки Європарламент буде впливати на європейську і світову політику з огляду на те, хто прийшов туди?

– Він за своєю структурою практично не змінився. Тому говорити про те, що якось щось зміниться, наприклад, по відношенню до України чи загалом, зараз не доводиться. Єдине, що я очікую, що позиція Європейського парламенту може бути більш рішучою по відношенню до стримування російської агресії, особливо на тлі рішення про передачу Україні доходів від заморожених російських активів в Європі на півтора мільярда євро. Будь-які інші коментарі і заголовки з приводу того, що щось змінилося, є маніпуляцією, для якої абсолютно немає підстав.

– Але ж в Європі останніми роками дійсно спостерігається ріст правих і ультраправих ідей.

– Це не так. Звісно, ми всі хвилювалися, тому що є певний ріст підтримки ультраправої “Альтернативи для Німеччини”, але він не є домінуючим. Те саме можна говорити і про Італію. Ультраправі не визначають політику у цих країнах. Домінування правих в Європі немає, і найближчим часом в політиці Європарламенту нічого не зміниться.

Валерій Клочок: Твердження про перемогу ультраправих в Європі – це російське ІПСО - INFBusiness

Валерій Клочок: Твердження про перемогу ультраправих в Європі – це російське ІПСО - INFBusiness

Дональд Туск та його партія теж програли вибори. Фото: REUTERS

Все буде залежати від того, наскільки потужними зможуть бути ліберали в Європі

А як ви вважаєте, чи може Лі Пен стати конкурентом Макрона на президентських виборах в Франції?

– Вона вже ним є, і раніше  була. Шанси в неї є. Зараз в неї зросли показники тому що вона робить крен на підтримку України. Відвертий популістичний крен, але наскільки вона буде послідовною в цьому питанні, подивимося. Але якщо вона надурить виборців, то це політична смерть. Якщо вона буде проводити антиукраїнську політику, то вона отримає відразу від своїх виборців відповідну негативну реакцію. Виборець у Європі дуже розумний і соціальний. 

– Макрон зараз є чи не найбільшим яструбом в Європі по відношенню до Росії. Чи збереже цю політику Лі Пен?

– Макрон швидше популіст, ніж яструб. Він заявляє багато популістичних речей, але на практиці реалізувати їх він не може. Але загалом я не вважаю, що Франція буде домінуючою в безпекових питаннях для Європи. Швидше за все цю роль займе Британія. Але зараз ми лише на початку цього процесу, коли склався кон’юнктурний тандем Великобританії і Франції, що стосується безпекових питань у протистоянні України російській агресії. Але якою буде політика Лі Пен по відношенню до Росії, зараз говорити важко. Вона така ж непослідовна. як Трамп.

– А про що говорить те, що партія Шольца, канцлера Німеччини, зайняла третє місце і поступилася ультраправій «Альтернативі для Німечини»?

– Це якраз і говорить про певні процеси в самій Німеччини з огляду на її історичне минуле. Німеччина живе історичною пам’яттю, де були сильні радикальні погляди. Тому такі рухи, як «Альтернатива для Німеччини», набувають якоїсь популярності. До якої межі вони будуть популярними? Все буде залежати від того, наскільки потужними зможуть бути ліберали в Європі. Якщо вони врахують свої помилки, що стосується економічної політики, бо це дуже важливо, а помилок таких дуже багато в Європейському Союзі з моменту його створення, тоді є перспективи того, що ніяка “Альтернатива для Німеччини” не буде диктувати свої умови.

Валерій Клочок: Твердження про перемогу ультраправих в Європі – це російське ІПСО - INFBusiness

Валерій Клочок: Твердження про перемогу ультраправих в Європі – це російське ІПСО - INFBusiness

У Франції перемогла партія «Національний фронт» Марії Лі Пен, її шанси зросли, коли вона стала підтримувати Україну. Фото: REUTERS

Підтримка Європарламентом України лише зросте

– А як ви пояснюєте парадокс в Польщі –  права партія «Право і справедливість» програла національні вибори, але виграли вибори в Європарламент. Це як?

– Так, там склалася досить цікава ситуація. Польська внутрішньополітична ситуація набуває європейських стандартів. Єдине – погано, що там багато популізму. Головне, що загалом у Європі Європейська народна партія зберігає свою сталість, і її представник в Польщі Дональд Туск щодо України – послідовний.

– Але іноді виглядає так, що при Тускові Польща стала менше робити для України, чим при «Право та справедливість»?

– Ну точно не більше. Туск, ще коли проводив виборчу кампанію, сказав таку дуже сакральну фразу: «Я, звісно, буду відстоювати інтереси України, але не на шкоду тим, хто протестує в Польщі».

– Іноземні ЗМІ пишуть, що частковий успіх правих ультраправих свідчить про те, що Європа втомилася від України.

– Це зовсім не так. Конференція з відновлення України URC2024, яка цими днями проходить в Німеччині і куди прибув президент Володимир Зеленський, якраз показує протилежне. Що підтримка не лише не згасає, вона зростає. Тому що всі розуміють важливість підтримки України, і немає якихось ознак того, що підтримка падає. Така конференція є піаром допомоги Україні.

Валерій Клочок: Твердження про перемогу ультраправих в Європі – це російське ІПСО - INFBusiness

Валерій Клочок: Твердження про перемогу ультраправих в Європі – це російське ІПСО - INFBusiness

Перемога ультраправих перебільшена – ось і в Угорщині повністю програла партія Віктора Орбана «Фідес». Фото: REUTERS

Політичні сили, які увійдуть в більшість ЄП,- не виступають проти України

– Але є європейські соцопитування, які свідчать, що люди, прості люди, трішки вже охолонули до України.

– Люди, можливо, так, але політики розуміють важливість цього процесу. Політики розуміють вагомість вирішення безпекових питань і виділення Україні додаткових пакетів військової допомоги та фінансування. Та ж Німеччина дає нам додатково 15 мільярдів євро.

– Як ви вважаєте, вибори в США вплинуть на підтримку Європи Україною?

– Європа розуміє небезпеку, і вона ніяк не розраховує на Штати. Вони допускають перемогу Трампа і вибудовують свою безпекову політику. Вони починають відкривати більше оборонних підприємств в Україні. Так дешевше, бо і праця у нас дешевша. Ставиться питання про виключення проросійської Угорщини з «Бухарестської дев’ятки» (об’єднання дев’яти країн Центральної та Східної Європи, створене для поглиблення військової співпраці між країнами східного флангу НАТО. До складу об’єднання входять Болгарія, Угорщина, Естонія, Литва, Латвія, Польща, Румунія, Словаччина та Чехія).

– Яке загалом ваше резюме стосовно виборів в Європарламент для України?

– Сталість Європейського Союзу залишається. Європа в цілому залишається сталою. В більшості Європарламенту ті самі політичні сили, які були. Принаймні жодна з політичних сил, які сьогодні входять в більшість, не виступають проти України. Тому з Європарламентом все, слава Богу, окей. Ніяких штормів не відбулося, і ніякої зради немає.  

 

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *