Перемога ультраправих у Франції: на що чекати Макрону, Європі та Україні

Перемога ультраправих у Франції: на що чекати Макрону, Європі та Україні

Перемога ультраправих у Франції: на що чекати Макрону, Європі та Україні - INFBusiness

Фото: REUTERS

Те, що давно прогнозували політичні експерти щодо зміни вподобань європейських виборців у бік крайніх правих політичних сил – починає збуватися. Після першого туру виборів до нижньої палати парламенту Франції – Національної асамблеї  – переконливу ​​перемогу, згідно з екзит-полами, здобула ультраправа партія «Національні збори». Це та сама партія Марін Ле Пен, яка до 2018 року називалася «Національний фронт», але яка з метою покращення іміджу змінила свою назву. Формальним її лідером є Жозеп Барделла, а фактично всім у партії заправляє Марін Ле Пен.

На другому місці – блок лівих партій “Новий народний фронт”, які, до речі, також тяжіють до Росії. За нього віддали голоси 29,1%. Партія чинного президента Емманюеля Макрона “Відродження” та її союзники отримали підтримку 21,5% виборців. Також 10% французів проголосували за республіканців, частина яких може увійти до альянсу з ультраправими. Також відомо, що явка на цих виборах досягла рекордного показника – 69%. Безперечна перемога правих. З іншого боку – після оголошення перших екзит-полів у Парижі тисячі людей вийшли на протести проти перемоги ультраправих. Вони несли плакати “проти фашизму” і проти “крайніх правих”. Більшість демонстрантів були молодими і скандували гасла на кшталт “фашисти геть”.

Президент Франції Емманюель Макрон після перемоги ультраправих у першому турі закликав до “демократичного єднання” у другому турі парламентських виборів, щоб протистояти радикалам.

Коротко про аналізує перспективи країни після другого туру виборів, який пройде 7 липня.

Францію чекає епоха протистояння президента та парламенту

Якщо “Національне об’єднання” отримає абсолютну більшість у Національній асамблеї, у Франції вперше з 1990-х років може скластися ситуація, коли президент та уряд належать до різних політичних таборів. Тоді на Францію очікують великі зміни у внутрішній політиці і жорстке протистояння між президентом, з одного боку, і прем’єр-міністром і парламентом – з іншого. Тобто їхні цілі та завдання можуть конфліктувати між собою, що внесе дисонанс у французьку зовнішню політику.

Великі зміни можуть відбутися у зовнішній політиці Франції. Хоча президент Франції має низку зовнішньополітичних повноважень, Марін Ле Пен натякнула, оскільки уряд “Національного об’єднання” контролюватиме скарбницю, то грошей для деяких зовнішньополітичних ініціатив президента Макрона не буде, натомість анонсувала “червоні лінії”.

Так, наприклад, французькі ультраправі належать до євроскептиків і вже вимагали повернення французького внеску до бюджету ЄС. Вони ж висловлювали незгоду з Євросоюзом та відкинули заклики Макрона до більшої єдності ЄС та проактивності у питаннях оборони.

Лідер “Нацоб’єднання” Жордан Барделла (найближчий прихильник Ле Пен) назвав результати “безапеляційним вердиктом” та сигналом того, що французи прагнуть змін. Він також повторив, що готовий йти на прем’єрську посаду, якщо політсила отримає абсолютну більшість.

За його словами, голосування у другому турі – 7 липня – остаточно визначить переможців у мажоритарних округах, стане “одним із найвизначніших за історію П’ятої Республіки”.

Якщо “Національному об’єднанню” вдасться отримати більшість у 289 місць, офіційний лідер партії 28-річний Жордан Барделла зможе сформувати уряд. Згідно з Конституцією, президент Франції може запропонувати на посаду прем’єра політика, який може отримати вотум довіри в парламенті.

Сам Барделла зацікавлений іти на прем’єрську посаду, якщо “Національне об’єднання” та соратники отримають абсолютну більшість, і знову підтвердив таку позицію. “Якщо виборці забезпечать нам абсолютну більшість, я готовий бути прем’єр-міністром усіх французів”, – сказав він.

Перемога ультраправих у Франції: на що чекати Макрону, Європі та Україні - INFBusiness

Перемога ультраправих у Франції: на що чекати Макрону, Європі та Україні - INFBusiness

Марін Ле Пен зараз на слуху. І на очах – плакати з її зображенням розклеєні на всіх перехрестях Парижа. Фото: REUTERS

Позиція щодо України: начебто за, але з питаннями

Щодо ставлення ультраправих до України та війни з Росією, то їх позиція згодом дещо змінилася у бік підтримки Києва. Якщо до 2022 року вони повністю підтримували Кремль, то тепер партія заявляє, що допоможе Україні захиститись від загарбників.

Лідер “Національного об’єднання” Жордан Барделла пообіцяв, що “Національне об’єднання” не дозволить “російському імперіалізму поглинути таку союзну державу, як Україна”.

“Моя позиція щодо цього конфлікту дуже проста. Вона ніколи не змінювалася. Вона полягає в тому, щоб підтримати Україну та уникнути ескалації з Росією, яка, нагадаю вам, є ядерною державою. Я розглядаю Росію як багатовимірну загрозу як для Франції, так і для Європи”, – заявив він під час передвиборчих дебатів.

Але ультраправі встановили «червоні лінії», зокрема, відмову від надання ракет далекого радіусу дії. Барделла не має наміру ставити під сумнів зобов’язання, взяті Францією на міжнародній арені, зокрема по Україні, водночас повторив, що в цьому питанні існує кордон, який його уряд не перетне.

“Хоча я виступаю за продовження підтримки України логістикою та оборонним обладнанням, моєю червоною лінією залишаються ракети далекого радіусу дії або будь-яке військове обладнання, яке може призвести до ескалації, під яким я маю на увазі все, що може безпосередньо бити по російських містах”, – наголосив лідер ультраправих. Також лідер “Нацоб’єднання” заявив, що у разі приходу до влади відмовиться відправляти французьких солдатів в Україну, за що виступає чинний президент Емманюель Макрон.

«Висновок у цій ситуації такий: існує ймовірність того, що Франція у разі перемоги партії Ле Пен дрейфуватиме у бік Словаччини і навіть Угорщини, новий уряд може блокувати деякі зовнішньополітичні ініціативи президента Макрона щодо України, політизувати питання надання допомоги Україні у боротьбі з ним», – приходить до такого висновку ВВС.

Думка експерта

Володимир Фесенко, політолог:

– У другому турі також варто очікувати на перемогу ультраправих. Це очевидно. Але буде у них абсолютна більшість чи потрібно буде створювати коаліцію з іншими партіями? Результати цих виборів стануть проблемою для самої Франції. Політичне протистояння та поляризація посиляться. Президент та парламент перейдуть у режим «співіснування». Але Макрон втратить контроль над урядом, і його вплив на владу зменшиться.

Перемога вкрай правих у Франції не буде занадто критичною для України. «Національне об’єднання» дещо змінили свої погляди щодо Росії, яку раніше підтримували, та щодо Києва. Нині вони займають помірнішу позицію та засуджують війну Росії проти України. Але вони не налаштовані на підтримку нашої країни так радикально, як Макрон. І їхня позиція щодо України буде цілком помірною.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *