Мінізаводи: як вирощувати худобу та виробляти молоко з прибутком

Мінізаводи: як вирощувати худобу та виробляти молоко з прибутком 4

У розвинених країнах світу великі виробники молочної продукції часто мають власні переробні потужності та канали збуту. Українські господарства, зіткнувшись із браком коштів, високими кредитними ставками, економічною нестабільністю та відсутністю власних каналів реалізації, не можуть дозволити собі обладнання для переробки молока. Лише поодинокі підприємства можуть організувати замкнений цикл виробництва.

Молочний модульний мінізавод – це мобільна лінія взаємопов’язаного обладнання, призначена для переробки молока та зберігання молочних продуктів. Він дозволяє перетворювати сире молоко на широкий асортимент натуральної, екологічно чистої молочної та кисломолочної продукції. Кожен мінізавод оснащений системами водопостачання (холодного та гарячого), електропостачання, каналізації, опалення, вентиляції та кондиціонування.

Головна перевага модульного мінізаводу перед іншим переробним обладнанням – його мобільність і компактність, що дає змогу транспортувати та встановлювати його будь-де. Окрім комерційного прибутку, такий завод матиме й соціальний ефект: забезпечить населення регіону якісними та безпечними молочними продуктами, зменшить залежність сільгоспвиробників від посередників і позитивно вплине на цінову ситуацію на місцевому ринку.

Мінізавод виконує такі функції:

  • приймання, очищення, охолодження та зберігання сирого молока;
  • виготовлення молочних і кисломолочних продуктів;
  • фасування продукції у пакети (поліетиленові або пюрпак);
  • відновлення сухого молока;
  • зберігання готової продукції;
  • забезпечення побутових умов для персоналу.

Залежно від обсягів переробки та асортименту продукції, молочні мінізаводи поділяють на універсальні та стандартні.

Універсальний молочний мінізавод може виробляти повний асортимент молочної та кисломолочної продукції. Обсяг та видовий склад продукції можна гнучко змінювати відповідно до потреб ринку. Такі мінізаводи доцільно використовувати в умовах мінливого попиту на окремі молочні продукти або коли підприємство не має чіткого плану щодо обсягів та видів продукції.

Стандартний молочний мінізавод має фіксовану потужність переробки та визначений асортимент продукції. Його вигідно придбати за наявності стабільних ринків збуту та стійкого попиту.

Асортимент молочних мінізаводів досить широкий. Для зручності вибору деякі виробники пропонують на своїх сайтах функцію підбору: користувач вказує необхідні параметри, а система пропонує відповідні моделі. Якщо жоден із запропонованих варіантів не підходить, можна замовити індивідуальний проєкт, що враховуватиме специфічні виробничі потреби підприємства.

Ціна мінізаводу залежить від комплектації, потужності, асортименту продукції тощо. До вартості зазвичай включають транспортування, монтаж, введення в експлуатацію, випуск пробної партії, навчання персоналу, гарантійне та післягарантійне обслуговування.

Зважаючи на процеси укрупнення вітчизняних виробників молочної продукції, варто також проаналізувати рентабельність встановлення заводу з добовим обсягом перероблення від 5,0 до 20,0 тонн.

На українському ринку представлені мінізаводи від різних виробників, зокрема від ізраїльської компанії Tessa. У таблиці 1 наведено технічні характеристики та ціни модульних мінізаводів різної потужності.

Таблиця 1

Технічні характеристики та ціна модульних мінізаводів Tessa, 2024 рік

Основні характеристики Tessa
1A308 1A404 1A408
Країна-виробник Ізраїль
Максимальний обсяг перероблення за добу, т 5,0 10,0 20,0
Кількість модулів, шт. 6 11 19
Чисельність обслуговчого персоналу, осіб 5 8 11
Споживання електроенергії, кВт⋅год 185 270 390
Витрата води, м3/добу 4,5 10,0 14,0
Площа, м2 157 230 420
Орієнтовна вартість, млн грн 45,100 55,470 69,435

Молочний мінізавод складається з готових до експлуатації модулів. Кожен модуль містить усе необхідне обладнання та комунікації для повного циклу переробки молока, зберігання продукції, а також побутові приміщення та генератор крижаної води. Мінізаводи Tessa відповідають українським санітарним, пожежним, електробезпековим та вимогам охорони праці. Санітарна обробка обладнання та приміщень проводиться за допомогою CIP-мийки та парогенератора. Обладнання та молокопроводи виготовлені з високоякісної харчової нержавіючої сталі.

Вартість мінізаводів Tessa залежить від добового обсягу переробки сировини: 45,100 млн грн за модель Tessa 1A308 (потужність 5 т/добу), 55,470 млн грн за модель 1A404 (10 т/добу), 69,435 млн грн за модель 1A408 (20 т/добу).

На ефективність роботи заводу впливає кілька факторів, найважливіший з яких – вихід готової продукції.

З сировини із вмістом жиру 3,7% та білка 4,0% завод Tessa-1A308 (5,0 т) дозволяє отримати: 3851,0 кг пастеризованого молока (жирність 3,2%); 500,0 кг кефіру (жирність 2,5%); 77,0 кг сиру (жирність 18%); 149 кг сметани (жирність 15%); 423,0 кг сироватки.

Завод Tessa-1A404 переробляє 10,0 т сировини на добу (за умови жирності 3,7% та вмісту білка 4,0%). Вихід продукції: 3851,0 кг пастеризованого молока (жирність 3,2%) та 3457,0 кг пастеризованого молока (жирність 2,5%); 1200,0 кг кефіру (жирність 2,5%); 492,0 кг сметани (жирність 15%); 153,0 кг сиру (жирність 18%); 847,0 кг сироватки.

Завод Tessa-1A408 переробляє 20,0 т сировини на добу, з якої можна отримати: по 8400,0 кг пастеризованого молока жирністю 3,2% та 2,5%; 1800,0 кг кефіру (жирність 2,5%); 400 кг сметани або питних вершків (жирність 15%); 153,0 кг сиру (жирність 18%); 847,0 кг сироватки. Обсяг та асортимент продукції можна коригувати відповідно до ринкового попиту.

Наступний фактор, що впливає на ефективність мінізаводу, – реалізаційна ціна молочної продукції, яка змінюється сезонно (взимку ціни вищі, ніж влітку). Динаміка середніх цін на молочні продукти в Україні за 2023 рік показана на рис. 1. Середньорічні ціни становили: 38,27 грн/л молока жирністю до 2,6%, 48,27 грн/л молока жирністю 3,2%, 41,64 грн/л кефіру жирністю до 2,6%, 102,61 грн/кг сметани жирністю до 15%, 169,41 грн/кг сиру жирністю 18%, 12,5 грн/кг молочної сироватки.

Мінізаводи: як вирощувати худобу та виробляти молоко з прибутком 5

Рис. 1. Динаміка середніх цін на молочні продукти в Україні, 2023 рік, грн/кг(л)

Відстань до потенційних ринків збуту також суттєво впливає на прибутковість мінізаводу. Для заводу Tessa-1A308 (добовий випуск 4577,0 кг) рекомендується ізотермічний фургон Hyundai EX8 (вантажність 5375,0 кг). При перевезенні на 50 км транспортні витрати становитимуть: пальне (15 л/100 км) – близько 1,0 тис. грн; заробітна плата водія (3 години роботи, 140 грн/год) – близько 0,5 тис. грн.

Для перевезення продукції заводу Tessa 1A404 пропонується ізотермічний автомобіль Iveco Eurocargo-ML150E2. Транспортування на 50 км коштуватиме 1,8 тис. грн (1,2 тис. грн – пальне, 0,6 тис. грн – зарплата водія).

Доставлення продукції з заводу Tessa 1A408 здійснюватиметься двома Iveco Eurocargo-ML150E2. Загальна сума транспортних витрат зросте вдвічі – до 3,6 тис. грн, при цьому вартість перевезення 1 кг продукції суттєво не зміниться.

З таблиці 2 видно, що для заводу Tessa 1A308 (5,0 т/добу) сума виробничих витрат становитиме 81,1 тис. грн, зокрема: 62,5 тис. грн – собівартість 5 тонн молока (12,5 грн/кг); 6,5 тис. грн – електроенергія; 7,8 тис. грн – заробітна плата персоналу; 4,3 тис. грн – розхідні матеріали (пакування, закваски, мийні засоби тощо); 1,5 тис. грн – транспортні витрати.

Таблиця 2

Прогноз прибутковості функціонування модульного мінізаводу, 2024 рік

Показник Tessa
1A308 1A308 1A308
Добовий обсяг перероблення, кг 5000 10000 20000
Затрати електроенергії, кВт 136 236 320
Чисельність обслуговчого персоналу, осіб 4 5 6
Транспортні витрати, тис. грн 1,5 1,8 3,6
Виробнича собівартість сирого молока, грн/кг 12,5 12,5 12,5
Сума виробничих витрат (тис. грн/добу), зокрема: 81,1 152,4 285,2
вартість сирого молока 62,5 125,0 250,0
вартість витраченої електроенергії 6,5 11,3 15,4
заробітна плата персоналу і нарахування на неї 7,8 9,8 11,7
витрати розхідних матеріалів (природні закваски, паковання тощо) 4,3 6,3 8,1
Добова виручка (тис. грн), зокрема від реалізації: 240,3 455,2 879,5
молока пастеризованого (частка жиру 3,2%) 185,9 185,9 405,5
молока пастеризованого (частка жиру 2,5%) 132,3 321,5
напою кисломолочного кефірного (частка жиру 3,2%) 20,8 50,0 75,0
сиру (частка жиру 18%) 13,0 25,9 25,9
сметани (частка жиру 15%) 15,3 50,5 41,0
сироватки молочної 5,3 10,6 10,6
Валовий прибуток від реалізації добової партії продукції, тис. грн 157,7 301,0 590,7
в розрахунку на один кг сирого молока, грн 31,5 30,1 29,5

Виручка від реалізації добового обсягу продукції на заводі Tessa 1A308 складе 240,3 тис. грн, зокрема: 185,9 тис. грн – від продажу молока, 20,8 тис. грн – кефіру, 13,0 тис. грн – сиру, 15,3 тис. грн – сметани, 5,3 тис. грн – сироватки. Валовий прибуток становитиме 157,7 тис. грн, або 31,5 грн на кілограм сировини. При переробці на власному мінізаводі Tessa 1A308 (5,0 т/добу) кожен кілограм молока принесе підприємству 29,5 грн додаткового прибутку порівняно з продажем посередникам.

Експлуатація модульного мінізаводу Tessa 1A404 (10 т/добу) обійдеться у 152,4 тис. грн на добу. Собівартість переробленого кілограма сировини знизиться на 0,99 грн (6,1%) порівняно з Tessa 1A308 і становитиме 15,24 грн/кг. Це досягається за рахунок ефективнішого обладнання, що знижує витрати енергії (на 0,17 грн або 13,3% – до 1,13 грн/кг) та оптимізує витрати праці персоналу (на 0,58 грн або 37,5% – до 0,98 грн/кг).

При реалізації виробленої продукції завод Tessa 1A404 принесе 455,2 тис. грн виручки. Валовий прибуток складе 301,0 тис. грн, або 30,1 грн на кілограм сировини. У порівнянні з реалізацією сирого молока посередникам, прибутковість переробки зростає на 28,1 грн/кг.

Загальні виробничі витрати на перероблення 20,0 т сировини на мінізаводі Tessa 1A408 становлять 285,2 тис. грн. Собівартість одного кілограма сировини на 0,98 грн (6,44%) нижча, ніж у моделі Tessa 1A404, і на 1,97 грн (12,12%) нижча, ніж у Tessa 1A308. Основна причина – вища продуктивність обладнання, що знижує енергозатрати на одиницю продукції, та підвищення продуктивності праці.

Реалізація продукції заводу Tessa 1A408 принесе 879,5 тис. грн виручки, зокрема: 405,5 тис. грн – від продажу молока жирністю 3,2%, 321,5 тис. грн – молока жирністю 2,5%, 75,0 тис. грн – кефіру, 25,9 тис. грн – сиру, 41,0 тис. грн – сметани, 10,6 тис. грн – сироватки. Валовий прибуток становитиме 590,7 тис. грн, або 29,5 грн на кілограм сировини. Порівняно з реалізацією посередникам, переробка на власному мінізаводі Tessa 1A408 дає додатково 27,5 грн валового прибутку з кожного кілограма молока.

За умов високої конкуренції на ринку молочних продуктів, основною проблемою впровадження мінізаводу є пошук ринків збуту. Продукцію можна реалізовувати через власний магазин, мережу супермаркетів або гуртовим посередникам (ціна буде на 15-25% нижчою, ніж у супермаркетів).

Найзручніший спосіб для покупця – придбання через мережу супермаркетів. Продаж через власні магазини потребує значних інвестицій у приміщення, обладнання та високооплачуваний персонал. Кожен канал збуту вимагає витрат на рекламу та просування, що збільшує кінцеву ціну продукції та знижує її конкурентоспроможність.

Згідно з рис. 2, для заводу потужністю 5,0 т/добу (Tessa 1A308) точка беззбитковості досягається при реалізації близько 34,4% продукції. Для заводів на 10,0 та 20,0 т цей показник становить 33,8% та 32,9% відповідно.

Мінізаводи: як вирощувати худобу та виробляти молоко з прибутком 6

Рис. 2. Залежність середньомісячного валового прибутку (збитку) мінізаводу Tessa від його потужності та відсотка реалізованої продукції, 2024 р. (прогноз)

За тридцять днів роботи заводів Tessa 1A308, 1A404, 1A408 можна переробити 150,0 т, 300,0 т та 600,0 т сировини відповідно. При 100% реалізації виробленої продукції валовий прибуток складе 4,731 млн грн, 9,029 млн грн та 17,722 млн грн.

Враховуючи короткі терміни придатності молочної продукції, система збуту має бути налагоджена, адже нереалізована продукція збільшує витрати та впливає на терміни окупності мінізаводу. Необхідно проаналізувати економічну ефективність та термін окупності залежно від прогнозних сценаріїв (табл. 3), що базуються на відсотку реалізованої продукції: песимістичний (40%), реалістичний (60%) та оптимістичний (80%).

Таблиця 3

Економічний ефект і термін окупності модульного мінізаводу, 2025–2030 рр., (прогноз)

Показник Сценарії розвитку
песимістичний реалістичний оптимістичний
Tessa Tessa Tessa
1A308 1A404 1A408 1A308 1A404 1A408 1A308 1A404 1A408
Середній відсоток реалізованої продукції, % 40 60 80
Сума виробничих витрат за 30 днів, млн грн 2,479 4,626 8,664 2,479 4,626 8,664 2,479 4,626 8,664
Виручка від реалізації за 30 днів, млн грн 2,884 5,462 10,554 4,326 8,193 15,831 5,768 10,924 21,109
Валовий прибуток за 30 днів, млн грн 0,405 0,836 1,891 1,847 3,567 7,168 3,289 6,298 12,445
Валовий прибуток за п’ять років, млн грн 24,292 50,147 113,431 110,812 214,013 430,061 197,331 377,879 746,690
Загальна сума інвестицій (млн грн), зокрема: 52,286 64,917 84,178 52,286 64,917 84,178 52,286 64,917 84,178
вартість модульного мінізаводу 45,100 55,470 69,435 45,100 55,470 69,435 45,100 55,470 69,435
вартість ізотермічного автомобіля 2,433 3,545 7,090 2,433 3,545 7,090 2,433 3,545 7,090
інші непередбачувані витрати (10,0 %) 4,753 5,902 7,653 4,753 5,902 7,653 4,753 5,902 7,653
Середньорічна сума валового прибутку,
млн грн
4,858 10,029 22,686 22,162 42,803 86,012 39,466 75,576 149,338
Період окупності, років 10,8 6,5 3,7 2,4 1,5 1,0 1,3 0,9 0,6
Економічний ефект,
млн грн
-27,994 -14,770 29,254 58,525 149,097 345,883 145,045 312,963 662,513

За п’ять років роботи Tessa 1A308 (5,0 т/добу) переробить понад 9,1 тис. т сировини. За песимістичного сценарію (40% реалізації) валовий прибуток становитиме 24,292 млн грн. За реалістичного (60%) – 110,812 млн грн, за оптимістичного (80%) – 197,331 млн грн.

З урахуванням інвестицій 52,286 млн грн (вартість заводу – 45,100 млн грн, автомобіля – 2,433 млн грн, інших витрат – 4,753 млн грн), економічний ефект за песимістичного сценарію буде від’ємним (-27,994 млн грн збитку). За реалістичного та оптимістичного сценаріїв прибуток становитиме 58,525 млн грн та 145,045 млн грн відповідно. Період окупності за реалістичного та оптимістичного сценаріїв – 2,4 та 1,3 року.

Модульний мінізавод Tessa-1A404 (10,0 т/добу) за п’ять років переробить понад 18,0 тис. т сировини. За песимістичного сценарію валовий прибуток складе 50,147 млн грн; за реалістичного – 214,013 млн грн; за оптимістичного – 377,879 млн грн. Економічний ефект за песимістичних умов – збиток 14,770 млн грн; за реалістичних та оптимістичних – 149,097 млн грн та 312,963 млн грн. Період окупності – 1,5 та 0,9 року.

Завод Tessa-1A408 (20,0 т/добу) за п’ять років переробить понад 36,5 тис. т сировини. Валовий прибуток становитиме: 113,431 млн грн (40% реалізації), 430,061 млн грн (60%), 746,690 млн грн (80%). Економічний ефект: 29,254 млн грн (песимістичний сценарій), 345,883 млн грн (реалістичний), 662,513 млн грн (оптимістичний). Термін окупності: 3,7 року (песимістичний), 1,0 року (реалістичний), 0,6 року (оптимістичний).

Отже, переробка молока на модульних мінізаводах є перспективним напрямком розвитку молочного скотарства, що дозволяє підвищити ефективність галузі, забезпечити високий рівень прибутковості та постачати споживачам якісну та свіжу молочну продукцію.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *