Українські аграрії несподівано збільшили закупівлю азотних добрив

Українські аграрії несподівано збільшили закупівлю азотних добрив - INFBusiness

Українські аграрії у травні – червні значно збільшили закупівлю добрив — попит на азотні добрива у низький сезон несподівано зріс на 15-20%.

Про це говориться у повідомленні компанії Ostchem.

«У травні та в червні ми побачили нехарактерне для низького сезону зростання попиту — десь на 15-20% вище звичайного для цього періоду. Причому активно контрактуються на осінь не лише дрібні та середні фермери, а й великі гравці», — повідомив керівник напряму Ostchem RETAiL Євген Хуриленко у коментарі інформагентству «Інтерфакс-Україна».

На його думку, такий нетиповий сплеск попиту пов’язаний із низкою чинників, серед яких зростання цін на зерно та поява в аграріїв додаткових ресурсів на закупівлю добрив, зниження цін на базові добрива, порушення логістичних ланцюжків імпортерів, а також ситуація в українській електроенергетиці.

«Ключовий чинник — різке зростання цін на зерно та, відповідно, збільшення виручки фермерів. Тільки за останній місяць вартість зернових злетіла на 25%, що дозволило багатьом фермерам отримати додаткові кошти для закупівлі добрив, ПММ та ЗЗР. Близько 30% наших угод із продажу добрив — це програми зернообміну. Другий чинник, який спровокував активізацію попиту, — сезонне зниження відпускних цін на азотні добрива, пов’язане з прийнятними цінами на газ у травні», — сказав Хуриленко.

Представник Ostchem RETAiL уточнив, що близько половини продажів компанії припадає на аміачну селітру, ще 50% — це КАС та карбамід (у співвідношенні 60% на 40%).

Хуриленко підкреслив, що у червні попит на азотні добрива продовжив зростати через появу нових чинників, які «активізують ринок і змінюють структуру постачання».

«У великих імпортерів добрив «зламалися» логістичні ланцюжки. Ми знаємо, що контракти було зірвано, оскільки багато водіїв відмовлялися йти в міжнародні рейси через ризики мобілізації на митниці. Також ми бачимо, як поляки знову почали перекривати дороги до ЄС. Імпорт добрив став менш надійним, дорожчим», — резюмував Хуриленко.

Представник Ostchem RETAiL наголосив, що надалі новим визначальним фактором, який суттєво впливатиме на ринок добрив, буде ситуація в українській енергетиці та динаміка цін на енергоносії.

«Електроенергія займає 10% у собівартості добрив, газ — близько 70%. Дворазове зростання цін на електроенергію в Україні та поновлення зростання цін на газ у ЄС уже сформували в аграріїв цілком чіткі очікування щодо вартості добрив на наступний сезон. Аграрії розуміють, що падіння цін на азотні добрива в найближчому майбутньому малоймовірне. Крім того, додаються і ризики блекаутів. Усі розуміють, що літо буде складним, зима — ще складнішою. Намагаючись застрахувати себе від нестабільності ринків, аграрії вже зараз роблять передоплати, закуповуючи добрива наперед і формуючи складські запаси. Від значного зростання ринок добрив стримує лише те, що аграрії досі сильно обмежені в оборотних коштах», — додав Хуриленко.

Заводи азотного холдингу Ostchem виготовили 520,6 тис. т мінеральних добрив у 1 кварталі 2024 року. Водночас імпорт добрив значно перевищив вітчизняне виробництво.

Источник: www.agroportal.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *